icon
  • de
  • en
  • tr

Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal bir hayat yaşamak için hayati alışkanlıkların sağlıklı olması gerekir. Beslenme, uyku gibi alışkanlıklar yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Hayat enerjisinin yüksek olması için düzenli bir uyku rutini oluşturmak gerekir. Uyku sağlığı için ise uyunacak odanın, yatak ve uyku ürünlerinin kişiye uygun olması gerekir. Günün yorgunluğundan kurtularak rahat bir uyku deneyimi yaşamak üzerinde uyunacak yatağın hijyenik olmasına ve doğal malzemelerden üretilmesine bağlıdır. Üzerinde uyunan, vakit geçirilen yatağın kalitesi, malzemesi, kumaşı gibi özellikleri kaliteli olmalıdır. Ortalama olarak günlük vaktin üçte biri yatakta uyuyarak geçirilir ve bu durum baz alındığında yatak temizliği sağlık açısından son derece önemlidir. Yatak temizliğinde doğru bilinen yanlışlar vardır. Burada önemli nokta hijyen esaslı bir temizlik yapılması ve yatağın formuna zarar verilmemesidir.

Yatak Temizliğinde Püf Noktalar

Gün içinde yaşanan stresi, yoğunluğu, gerginliği atmak için ılık bir duş ve iyi bir uyku uzmanlarca önerilmektedir. Konforlu bir uyku içinse uyunacak oda havalandırılmış, temiz ve ferah olmalıdır. Evlerde her gün kullanılan yataklar için periyodik olarak bir temizlik yapılması gerekmektedir. Daha zinde ve sağlıklı uyanmak için bu bakımların yapılması şarttır diyebiliriz!

Her yatağın kendine has özellikleri olduğu için yatak temizliğinde mutlaka yatağın kullanım talimatlarına bakılmalıdır. Çift taraflı yataklarda yılda bir kez yatağın diğer yüzü çevrilerek kullanılmalıdır. Ayrıca yatak nemli ve rutubetli bir ortamdaysa periyodik olarak havalandırılmalıdır. İlk olarak yatağın üzerine örtülen çarşaf, yastık, nevresim takımı gibi ürünler kaldırılmalıdır. Kirlenen çarşaflar, battaniyeler uygun programlarda yıkanmalıdır. Bu uyku ürünlerinin yıkandıktan sonra iyi bir şekilde kuruduğundan emin olunmalıdır. Yataklarda alez kullanılması kirlerin yatağa nüfuz etmesini engellemesi bakımından faydalı olacaktır!

Lekeleri Doğal Ürünlerle Yok Edin!

Yataklarda uzun süreli kullanıma bağlı olarak oluşan sarı lekeleri doğal malzemeler yardımıyla çıkarmak veya seyreltmek mümkündür. Yataktaki lekeli bölgeye beyaz sirke püskürtülüp 5 dakika bekletildikten sonra karbonat serpilmelidir. Karbonat köpürdükten sonra mikrofiber bez yardımıyla lekeli kısmı ovarak silmek sararmış lekeleri azaltacaktır! Gözle görülmeyen tozlar, bakteriler, kötü koku, ölü deri gibi partiküller yatağı kirletebilir. Bu durum hijyen açısından tehlikelidir, uyku kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Bunu engellemek için bir diğer yöntem temizleyici özelliğiyle bilinen karbonatı yatağın üzerine yaymak ve sevdiğiniz bir kokudan bir kaç damla damlatmaktır. Daha sonra ise yüzey süpürülüp havalandırılmalıdır. Bu doğal yöntem yaygın olarak kullanılmakta ve yatak temizliğinde istenen sonucu vermektedir. Yatak temizliğinde kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Özellikle çamaşır suyu, kimyevi deterjanların kullanımdan kaçınılmalıdır. Yatağın kılıflı olması temizliği daha da kolaylaştırır. Yatağın yüzeyi ılık bir sabunlu suyla ovarak silinebilir. Burada önemli nokta bezin çok ıslak kalmaması ve sıcak su kullanılmamasıdır! %100 doğal malzemelerden üretilen Morpho Sleep visco yatakları ve uyku ürünleri son derece hijyeniktir. Kaliteli kumaş yapısıyla Morpho visco yataklar nem tutmaz ve kolaylıkla yıkanabilir. Normal kumaşlara göreyse daha çabuk kuruyan yapıya sahiptirler.

Uykunun en doğal halini yaşamak için Morpho Sleep visco yataklara göz atabilirsiniz!