2021-en-cok-tercih-edilen-yataklar

2021 Yılında En Çok Tercih Edilen Yatak Odası Modelleri

Her yıl içerisinde kendine özgü trendler barındırır. Trendlerin belirlenip yaygınlaşmasında kültürel, sosyal, ekonomik gibi pek çok etken mevcuttur. 2020 yılında pandeminin patlak vermesi ve evlerde daha çok vakit geçirme zorundalığı birçok insanı evle dolayısıyla eşyayla, moda trendleriyle yakından ilgilenir hâle getirdi. Son birkaç yıldır evleri, odaları dekore etme kullanma şekilleri de değişti. 2021 yılında yeni normal düzenin başlamasıyla ihtiyaçlarda da birtakım değişiklikler meydana geldi. Yıllardan beri devam eden belli başlı bazı trendler yerini korurken bu yıl tercih edilen mobilyalarda fonksiyonellik ön plana çıktı. 2021 yılında mobilyalarda tercih edilen malzeme çeşitliliği son derece arttı. Metal, cam, ahşap, organik kumaş, doğal taş, mermer gibi pek çok malzemenin kombininden oluşan eşyalar, odalar tasarlanmaya başladı. Kişinin kendini en rahat ve güvende hissettiği yatak odalarında da bazı değişiklikler daha çok tercih edilir oldu. Bu eğilimler sonucu yatak odası üreten firmaların katalogları da büyük ölçüde yenilendi!

Klasik Stildeki Yatak Odası Modelleri

Yıllara meydan okuyan ikonikleşmiş bazı modeller 2021 yılında da en çok tercih edilen yatak odası modelleri arasında yer almaya devam etti. Elegant tarzın hakim olduğu bu modellerde ekru, gold, fildişi gibi renkler ön planda! Yatak odasına daha ağır ve havalı bir duruş vermek isteyenlerin bu tarza yöneldiğini söylemek mümkün. Yatak odalarında daha ihtişamlı bir görünüm tercih edenlerin şık aplik, abajurlar ve gizli aydınlatmalarla klasik stile gönderme yaptığı oldukça bariz. İnce işçilik isteyen, göz alıcı klasik stildeki yatak odaları 2021 yılında da sıklıkla tercih edilenler arasındaki yerini korudu diyebiliriz!

Ahşapla Bütünleşen Yatak Odası Modelleri

Klasik stilin aksine daha yumuşak ve doğal formlardan hoşlananlar ise yatak odalarını ahşabın sıcaklığıyla donattı diyebiliriz! Her yılın renk standartları farklı, buna göre 2021 yılının pantone renkleri ultimate gri ve illuminating denilen canlı sarıydı. Ahşaptan oluşan mobilyalar sık sık bu iki renkle kombilendi. Ahşap gardroplar, komodinler, şifonyerler samimi göz alıcılığıyla bu yıl oldukça gündemdeydi! Bu tarzda katlamalı storlar, sade ve şık modeller en çok tercih edilenler arasında yer aldı. Büyük yatak odalarında ise yatak odası takımlarına ek olarak berjerler, yatak ucu puflarıyla ahşabın verdiği doğal hava daha da genişlemiş oldu!

Vintage/Retro Yatak Odası Modelleri

Genellikle belirli bir dönemin ruhunu yansıtan vintage tarzı, dekorasyon ve eşya tercihinde de oldukça gündemde. 2021 yılında evin hemen her bölgesinde kullanılan vintage tarzı dekor ürünleri, yatak odalarında mobilya ve aksesuarlarla harmanlanarak kullanıldı. Eskiye ve ikinci ele göz kırpan vintage eşyalar geçmişten ilham alan stiliyle farklı tarz mobilya arayanların ihtiyacını giderdi. Yatak odalarında nostaljik bir ruh yakalamak isteyenler aile yadigarı ürünlerle kombinleyebilecekleri yatak odası takımlarını tercih etti. Sıcak, renkli ve tarihi bir ambiyans için yatak odası takımlarında en çok toprak tonları, beyaz, açık pembe ve mavi renkleri göze çarptı. Retro tarzda da aynı şekilde geçmişte kullanılan mobilya ve dekorasyon ürünleriyle günümüzün modelleri kombinlendi diyebiliriz. Bu yıl yatak odalarında özellikle daha romantik ve zarif bir hava yaratmak isteyenler antika tarzı bu takımları tercih etti!

Sadelik Akımı: Minimalist Yatak Odası Takımları

2021 yılında en çok tercih edilen yatak odası takımlarından biri de şüphesiz ki minimalist ruhun hakim olduğu mobilyalardı. İhtiyaç dışı ürünlerin kullanılmamaya özen gösterildiği, göz yormayan bu mobilyalar oldukça gündemde! Sadecilik akımı da denen ve “az çoktur” sloganını baz alan bu tarzda renkler ve eşyalar olabildiğince az kullanılmakta. Minimal tarzda yatak odası takımlarında çok fazla mobilyadan ziyade ihtiyaca yönelik mobilyalar göz önünde. Sade, basit ve uyumlu ana eşyaların tercih edilmesinin yanında dekoratif objelerle çarpıcılığı öne çıkarmak mümkün. Yatak odası takımlarında yumuşak gri tonları, bej rengi, kahve rengi tonlarının kullanılmasıyla mekana sakin bir hava kazandırılır. Çok sade görüntüyü kırmak için ise yatak odasında uyku ürünleri, yatak örtüleri, yastıklar, şık lambalar 2021 yılında oldukça fazla tercih edildi!

2022'de yatak odalarında tarzlar değişsede yüzlerce mutlu müşterimizin Morpho Sleep kalitesiyle visco yatak ve visco yastıkların keyfini sürmeye devam edeceğine eminiz.

Bloga dön