Bahar Temizliğinin Püf Noktaları

Bahar Temizliğinin Püf Noktaları

Dirilmenin müjdecisi olan baharla hem doğa hem de insan yenilenir. İlkbahar, sıcaklıkların arttığı, çiçeklerin açmaya başladığı; doğada hareketliliğin başladığı dönemdir. Ilık hava, hafif esen rüzgarla gelen bahar insanı birçok şeyde tazelenmeye götürür! Vaktin büyük çoğunluğunun geçtiği evlerde de yoğun bir bahar temizliği başlar. Sonbahar ve kış aylarında kullanılan battaniyeler, yorganlar, bazı eşyalar yerini bahar ayına uygun eşyalara bırakır. Rutin temizliğin dışında bahar temizliği yaparken belirli bir düzen oluşturup tüm evi yeniden tazeleyerek dekore etmek de sizlerin hayal gücünde saklı! Dip köşe temizlenmiş bir evde yaşamak hem sağlık hem de estetik görüntü açısından olumlu bir etki yaratır.

Oturma Odası

Evdeki yaşam alanı bakımdan ailecek vaktin geçtiği yer olan oturma odasının temiz ve düzenli olması son derece önemlidir. Bahar temizliği yaparken püf noktalardan biri öncelikle perdeleri çıkarıp yıkamaktır. Bu esnada odayı ve eşyaları temizlemek daha kolay olur. Ayrıca sonbahar ve kış aylarına özel daha kalın perdeler kullanıyorsanız bunları uygun bir yere kaldırabilirsiniz. Ağır ve koyu renk perde ve tüllerin yerine bahara uygun daha hafif tül perdeler kullanmak eve taze bir görünüm katacaktır! Duvar, tavan ve pencerelerin uygun malzemelerle silinmesi hijyenik açıdan önemlidir. Bu noktada su ve beyaz sirke karışımı kullanmak son derece doğal ve etkili bir yöntem olacaktır. Ayrıca oturma odasındaki koltukları silmek, halıları yıkatmak, odadaki eşyaların detaylıca tozlarını almak ferah bir imaj yaratacaktır.

Mutfak & Banyo

Evdeki diğer odalara nazaran daha detaylı temizlik isteyen mutfak&banyo temizliğinin doğru yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Mutfaktaki küçük ev aletlerinin bakımlarının yapılması, beyaz eşyaların detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir! Mutfak dolaplarının içleri ve dışları silinmeli ve sık kullanılan mutfak eşyaları elde veya makinede hijyen ayarında yıkanmalıdır. Kilerde bulunan yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihleri kontrol edilmeli bozulan ürünler atılmalıdır. Derin dondurucu varsa bununda bakımı yapılmalıdır. Banyoda ise detaylı bir tuvalet&banyo temizliği yapılmalı kullanılan havlular yıkanmalı veya yenileriyle değiştirilmelidir. Son olarak banyoya, banyoyu ferahlatacak bir koku eklenebilir!

Yatak Odası

Günümüzün büyük çoğunluğunun geçtiği yatak odalarında bahar temizliği yaparken işe kışlık ürünleri kaldırarak başlamak yerinde olacaktır. Uyku ürünlerinin bahara uygun şekilde değiştirilmesi uyku kalitesini artıracaktır. Yazlık-kışlık kıyafet ayrımı yapılması dolaplarda temizlik ve düzen sağlayacaktır. Kullanılan yatağın ters düz edilmesi, nevresim takımlarının, yastıkların yıkanması hijyen açısından önemlidir. Yatak başlığını, karyola veya bazanın gerekli yerlerini nemli bir bezle silebilirsiniz. Dolap bölmelerini, komodin ve şifonyer gibi eşyaları silmek ve bunların tozlarını almak; sonrasında ise kullanılmayan malzemeleri kaldırmak ferah bir ortam oluşturacaktır.

İyi bir uyku için tasarlanan Moprho Sleep’in visco yatak ve uyku ürünleriyle baharı evinize getirmek mümkün. %100 doğal uyku için üretilen Morpho Sleep visco yatakları incelemek için tıklayın!

Ortopedik Visco Yatak Modelleri Daha pastel ve sıcak renkler tercih etmek bu mevsime daha çok yakışacaktır. En son yerlerin süpürülüp silinmesiyle baharın tazeliği evin tüm odalarına yayılacaktır!

 

Bloga dön