• de
  • en
  • tr

Bebekler ve Çocuklar için Doğru Yatak Seçimi

Uyku alışkanlığı bebeklik ve çocukluk evresinde kazanılır. Çocuklar her yerde uyuyabilir diye düşünmemek gerekir. Bebeklik ve çocukluk evresinde çocukların vücut yapıları tam olarak oturmaz ve sağlıklı olmaları için doğru bir şekilde gelişim göstermeleri gerekir. Çocukların da tıpkı yetişkinler gibi kaliteli ve sağlıklı bir uykuya ihtiyacı vardır ve doğru yatak seçimi oldukça önemlidir. Bebekler ve çocuklar için yatak seçimi yapılırken yaş aralığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeni Doğan Bebekler için Yatak Seçimi

Uyku, yeni doğan bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimleri için çok önemlidir. İskelet ve kemik sisteminin gelişimi uyku esnasında olmaktadır. Yeni doğan bebekler günde ortalama 15-16 saat uyurlar. 6.aydan itibaren anne yanından ayrılıp kendi yataklarında yatmaya başlarlar. Kesintisiz bir uyku uyuyabilmeleri için yatak seçimi konusunda oldukça hassas davranılmalıdır.

Bebeğin kilo ve boyu dikkate alınarak, kas ve iskelet gelişimlerini destekleyecek yapıda ortopedik bir yatak tercih edilmelidir. Park yatak modelleri, yeni doğan bebekler için en çok tavsiye edilen yataklardır. İskelet sistemini destekleyen park yataklar, iskelet yapısının doğru gelişim göstermesini sağlar. Park yataklar; doğal maddeler kullanılarak üretilir, kimyasal barındırmaz, sağlıklıdır. Hava alan yapıları sayesinde, yeni doğan bebeklerde sıkça rastlanan kızarıklık durumları da engellenmiş olur.

Çocuklar için Yatak Seçimi

Çocuklar için yatak seçimi yaparken omurilik ve iskelet sistemi sağlığını göz önünde bulundurmak gerekir. Gelişim çağında olan çocukların omurilik ve iskelet sistemleri de hızlı gelişmektedir. Özellikle ergenlikte hızlı büyümeden dolayı eklem ve kas ağrıları oluşur. Çocukluk evresinde fiziksel gelişim kadar zihinsel gelişim de çok önemlidir. Çocukların gün içerisinde öğrendikleri bilgilerin kalıcı hale gelmesi için kesintisiz bir uykuya ihtiyaç vardır.

Çocukların iskelet sistemini ve gelişimlerini destekleyen yataklar tercih edilmelidir. Bebek ve çocuk yataklarının içerisinde çocuk gelişimi için özel olarak hazırlanmış, bakteri karşıtı bir sünger vardır. Bu süngerin her iki yüzü de kullanılabilir, yatak kılıfı rahatça yıkanabilir ve kuru temizleme de yapılabilir. Bu sünger, visco değildir. Visco süngerler çocuk gelişimi için uygun değildir ve uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bebek ve çocukların yatakları ne sert ne de yumuşak olmalıdır. Orta sertlikteki bir yatak tercih edilmesinin sebebi, içine gömülmeyi engellemek, daha rahat nefes almalarını sağlamaktır. Ayrıca bu yataklarda Solvent bazlı kimyasal malzeme kullanılmamaktadır, çocuklar için oldukça sağlıklı yatak türleridir. Yaylı yataklar da çocukların iskelet sistemine zarar verebileceği için uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Özellikle ergenlikte kas ve kemik ağrılarının artmasına neden olabilirler.

Morpho Sleep Bebek Yatağını incelemek için hemen tıklayın!