Kiloya Göre Yatak Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Kiloya Göre Yatak Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

İyi bir uyku günün geri kalanını verimli geçirmemizde önemli bir etkendir. İyi bir uykuyu etkileyen pek çok etken mevcuttur. Uyku ekipmanları, yatak odası dizaynı, kişinin yeme-içme düzeni uykuyu etkileyen şeylerden yalnızca birkaçıdır. Kişinin fiziksel özellikleri de iyi uykuyu yakalama üzerinde etkilidir. Kaliteli ve yeterli uykuya ulaşmak için fiziksel özellikler göz önüne alınarak buna uygun ölçüde tercihler yapılmalıdır. Kilo, boy gibi fiziksel özelliklere göre yatak tercihi yapılması daha iyi bir uyku için atılacak ilk adımlardandır.

Vücut Ağırlığı ve Boy Orantısı Uykuyu Nasıl Etkiler?

Uzmanlara göre belirlenmiş kilo oranlarına göre yatak tercihinde bulunulması faydalı olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralıklarını belirlediği vücut kitle endeksi hesaplaması da bu tercih de yardımcı olabilir. Boy ve kilo durumunun esas alınmasıyla çıkan sonuca göre fazla kiloya sahip olunup olunmadığı ortaya çıkacaktır. Vücut kitle endeksi çocuklarda ve gençlerde cinsiyete ve yaşa göre değişiklik gösterebilir, bu noktaya dikkat edilmelidir. Fazla kilo tespitinde vücut kitle endeksi önemli olmakla beraber tek ölçüt değildir. Bunun yanında kişinin bel ve boyun kalınlığı, kalça çevresinin genişliği gibi ölçülere de bakılabilir. Ayrıca vücuttaki kilonun ne kadarının yağ ne kadarının kas olduğu da önemli bir noktadır. Genel olarak ise yetişkinlerde 58-105 kilo aralığı normal kilo olarak kabul edilir. 105 kilogram ve üzeri ise kilolu olarak sınıflandırılmıştır. Tabi bu değerler boy, cinsiyet, yağ oranı gibi değişkenlere göre farklılık gösterir. Fazla kilo günümüzde ne yazık ki gittikçe yaygınlaşan bir sorun hâline gelmiştir. Araştırmalar fazla kilonun sebeplerini pek çok farklı noktaya dayandırır. Bu noktalardan biri de modern hayat tarzıdır. Şehir yaşantısı ve tempolu iş hayatı yeme alışkanlıklarını değiştirerek insanları hızlı tüketilen yiyecek ve içeceklere yönlendirmiştir. Bunun sonucunda ise fazla kilo ve obezite sorunu ortaya çıkmıştır. Beslenme ve uyku düzeninin birbiriyle olan ilişkisi şüphesiz ki hayat kalitesini de etkiler. Fazla kilo durumunda da uyku problemlerinin baş göstermesi kaçınılmazdır. Fazla kilo aşırı yemek yemekten, düzensiz ve dengesiz beslenmekten, hareket eksikliğinden kaynaklanabilir. Uyku eksikliği de fazla kilo açısından risk faktörüdür. Yatak tercihinde bulunurken tüm bu noktalar göz önüne alınmalıdır. Kişinin kendi özelliklerine göre yatak tercihinde bulunması hem omurga sağlığı hem de uyku verimliliği açısından oldukça önemlidir. Normal kilodaki kişiler kilolu kişilere nazaran uyku problemlerini daha az yaşarlar. Bu kişiler kilolarına uygun yatak tercihinde bulunmalılardır. Yatağın sertlik derecesi gibi noktalara özellikle dikkat edilmelidir. Normal kiloya sahip kişilerin daha yumuşak yatak tercih etmeleri yerinde bir karar olacaktır.

Kilolu Kişiler İçin Yatak Seçimi

Kilo ve uyku ilişkisi hayat kalitesini etkileyen en önemli unsurlardandır. Fazla kiloya sahip kişiler normal kilodaki kişilere göre uykuda daha fazla terlerler. Terleme sorunu yanlış seçilmiş bir yatakla birleştiğinde kesintisiz uyku da hayal olabilir. Konforlu ve deliksiz bir uyku için kilolu kişiler yatak seçiminde ekstra özen göstermelidirler. Bu kişilerde yatağa daha fazla basınç uygulanır bu durum yatağın ömrünü de etkiler. Kilolu kişilerde bel ve sırt ağrıları, uykusuzluk, kolay uyuyamama gibi sorunlar sıklıkla görülür. Bunların oluşmasını en aza indirgemek için kiloya uygun doğru yatak tercih edilmelidir. Kilolu kişilerin doğru uyku pozisyonunda ve doğru seçilmiş bir yatakta omurga sistemine zarar vermeyecek şekilde uyumaları sağlıkları açısından önemlidir. Standart yaylı yataklar fazla kiloya sahip kişiler için pek de uygun bir seçenek değildir. Fazla kilodan ötürü yaylı yataklar daha fazla deforme olur böylelikle yatağın ömrü de kısa olur. Ayrıca bu yataklarda ağırlık eşit bir şekilde dağılamaz. Bu yüzden kilolu kişilerin ortopedik yaysız yataklar tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Morpho Sleep akıllı teknoloji ile ürettiği visco ve lateks yataklarla fazla kilo problemi yaşayanlar için yatak üretimiyle yenilikçi çözümler sunar. Hava alan yapıya sahip yataklarıyla fazla kilo yüzünden daha da ortaya çıkan terleme sorununu ortadan kaldırır. Vücudu saran, ağırlığı eşit bir şekilde dağıtan visco yataklar fazla kilo için de oldukça ideal yataklardır. Dayanıklı malzemelerden üretilen lateks yataklar da bu noktada deformasyonun önüne geçmede yardımcı olur. Bel ve sırt ağrıları çeken kilolu kişiler ortopedik yataklara da göz atabilirler.

Daha konforlu ve iyi bir uyku için Morpho Sleep yatak modellerini inceleyebilirsiniz!
Bloga dön