Uyku Alışkanlıklarının Başarı Üzerindeki Etkisi

Uyku Alışkanlıklarının Başarı Üzerindeki Etkisi

Yaşam kalitesi üzerinde uykunun yeterli ve iyi olması son derece önemlidir. Herkesin uyku alışkanlığı günlük yaşantının akışına göre değişkenlik gösterebilir. Bebeklik döneminden itibaren uyku alışkanlığının şekillenmeye başladığını söyleyen uzmanlar günde en az 5-6 saat uyumak gerektiğini belirtmektedirler. Özellikle çocukluk döneminden itibaren uyku alışkanlığı kazandırılırken çocukların kendi odalarında ve yataklarında yatmaları oldukça önemlidir. Bu dönemde sakin bir uyku ortamı oluşturulması, uyku saatinin düzenli olması gibi faktörler uyku alışkanlığının sağlıklı olmasına zemin hazırlar.

Kaliteli bir visco yatakta uyumak, her gün aynı saatte uyuyup uyanmak, belirli rutinler oluşturmak, vücudun biyolojik saate ayak uydurmasına yardımcı olur ve böylece uykudan alınan verim de artar. Çocukların okul çağındaki beslenme, uyku düzenleri akademik ve sosyal başarıları üzerinde doğrudan ya da dolaylı bir etkiye sahiptir.

Dünyadaki Başarılı İnsanların Uyku Alışlanlıkları

Başarılı bir yaşamı benimseyenlerin uyku alışkanlığı birbirinden farklılık göstermekle beraber bu kişilerin ortak noktası kaliteli uykuya fazlaca önem vermeleridir. Uykuya ayrılan vakit yaşa, ihtiyaçlara, sağlık durumuna göre farklılık göstermektedir. Dünyadaki en önemli liderlerin uyku düzenleri çeşitli uyku alışkanlıklarını görmek bakımından önemlidir.

Dünyada dâhi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Albert Einstein’ın günde yaklaşık 10 saat uyuduğu bilinmektedir. İdeal uyku saatinin üzerinde olan bu saatle Einstein bir rekora imza atmıştır diyebiliriz. Kendi oluşturduğu uyku düzeniyle tanınan Leonardo Da Vinci’nin ise 4 saatte bir 20 dakika uyuduğu söylenmektedir. Da Vinci, bu uyku düzenine “Uberman” bir diğer deyişle süper adam uykusu diyormuş! Microsoft’un kurucusu Bill Gates, ideal uyku süresine sadık kalarak günde yaklaşık 7 saat uyuyormuş. Klasik müziğin dâhilerinden Mozart’ın günde 5 saat uyuduğu sabah 06.00 civarı uyanıp besteleri üzerinde çalıştığı bilinmektedir. Ünlü mucitler Tesla ve Edison ise uykudan pek hoşlanmayanlardan. Uykuyu vakit kaybı olarak gören bu isimler gün içinde kısa kısa uyuyarak uyku ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış. Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud, yaptığı deneyler ve araştırmaları sonucu 6 saatlik uykuyu yeterli bulanlardan! İngiliz roman yazarı ve şair Emily Bronte’nin ise bir masa çevresinde daireler çizerek uykusu gelene kadar yürüdüğü bilinmekte.

Geçmişte ve günümüzde değişen ihtiyaçlar sonucu alışkanlar da değişmiştir. Temel ihtiyaçlardan olan uyku, başarı ve kaliteli yaşam üzerinde oldukça etkilidir. Uzmanların ve bilim insanlarının günümüzde ideal olarak belirlediği 7 saatlik uykunun verimi herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir. Uyku sırasında beden onarılır, gerekli hormonlar salgılanır, gün içinde edinilen bilgiler depolanır. Daha başarılı bir hayat için uyku alışkanlıklarının da daha düzenli ve kaliteli olmasına özen göstermek gerekir.

Vücudu en sağlıklı şekilde kavrayan visco ortopedik yataklarıyla kaliteli bir uyku isteyen herkes için üretilen Morpho Sleep uyku ürünlerini bu linkte bulabilirsiniz: 

https://www.morphosleep.com/collections

Bloga dön