icon
  • de
  • en
  • tr

Yaylı Yatak Mı? Visco Mu?

Günümüzde her vücuda uygun, pek çok farklı yatak seçeneği mevcut. Kendiniz için en doğru yatağa karar vermeye çalışırken, karşınıza yaylı ve yaysız özellikte yatak alternatifleri çıkacak. Yaylı ve yaysız yataklar arasındaki farkları anlayabilmek için, doğru bir kıyaslama yapmak gerekecektir. Son zamanlarda en çok tercih edilen yatakların başında visco yataklar gelmektedir. Peki, konforlu ve sağlıklı bir uyku için, yaylı yatak mı yoksa visco yatak mı tercih etmeliyiz?

Yaylı Yatak Mı?

Standart geleneksel yaylı yataklarda Bonel ve Herkül yay sistemleri kullanılır. Bu yay sistemlerinde yayların her biri birbirine bağlıdır ve bağımsız hareket edemezler. Bu sebeple, standart yaylı yataklar vücudu tam olarak kavrayamaz ve vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtamazlar. Standart yaylı yataklardaki yayların vücutta daha fazla elektriğin birikmesine sebep olduğunu da söyleyebiliriz. Bu da sabah daha gergin hissedilmesine yol açabilir. Sürekli hava alan bir yapısı olmayan standart yaylı yataklarda, üşüme ya da terleme sorunları görülebilir. Ayrıca yayların arasında kir, toz ve bakteri oluşumları söz konusu olacağından, alerji problemleri ortaya çıkabilir. Çift olarak uyurken de, çiftler birbirlerinin dönüşlerini ve hareketlerini çok fazla hissedip sıklıkla uyanabilirler. Tüm bu şartlar altında, geleneksel yaylı yatakların sağlıklı bir uyku için çok doğru bir tercih olmadığını söyleyebiliriz.

Hybrid Yatak Mı?

İleri teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, yaylı yataklarda Paket yay sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Paket yay sistemi, Bonel ve Herkül yay sistemlerinden farklı olarak birbirinden bağımsız hareket edebilme özelliğine sahiptir. Bu sistem içerisindeki yaylar birbirine yay torbalarıyla bağlıdır ve bu sayede standart yaylara göre vücudu daha çok destekler. Her yayın ayrı bir şekilde paketlenmesi, yayların sürtünmesini engelleceği için yayların ses çıkarması da önlenir. Yaylı yataklardan vazgeçemiyorsanız, Paket yaylı Hybrid yatakları tercih edebilirsiniz. Hybrid Yatak; bağımsız yay teknolojisi ve Uzay teknolojisi viscoyu tek bir yatakta buluşturur. Hybrid yataklar, yaysız visco yataklara da güzel bir alternatiftir. Rahat ve konforlu bir uyku deneyimi sunarlar.

Morpho Sleep Hybrid yatak modellerini incelemek için hemen tıklayın!

Visco Yatak Mı?

Akıllı sünger teknolojisi visco, NASA tarafından astronotların vücutlarına binen yük ve basıncı dengelemek için tasarlanmıştır. Sonrasında soft sünger üzerine yerleştirilen visco katmanı ile visco yataklar ortaya çıkmıştır. Yaysız yatak teknolojisinin geldiği en ileri seviyedir. Vücut ağırlığı ve sıcaklığı ile yumuşayarak vücudun şeklini alan visco yataklar, vücudu tamamen sarar ve omurganın düz bir şekilde kalmasını sağlar. Kas ve eklem, bel, boyun ve sırt ağrı şikayetlerini azaltır. Sürekli hava alan açık hücreli bir yapıya sahip visco yataklar vücut ısısını dengeler, terleme ve üşüme sorunlarına yol açmaz. Kir, toz ve bakteri oluşumları söz konusu olmaz ve alerjik bünyeler için de uygundur. Aynı zamanda çift olarak uyurken, eşlerin birbirinden bağımsız olarak hareket etmelerini sağlayan visco yataklar, kesintisiz bir uyku deneyimi yaşatır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, visco yatakların sağlıklı uyku konforunu en üst seviyede tuttuğunu söyleyebiliriz. Ferah ve kesintisiz bir uyku için yaysız visco yataklar en doğru seçim olacaktır!

Morpho Sleep Visco yatak modellerini incelemek için hemen tıklayın!