Yorgunlukla Başa Çıkma Yolları

Yorgunlukla Başa Çıkma Yolları

Günlük yaşantıda koşuşturmaların, iş ve metropol hayatının verdiği yorgunluk belli bir süre sonra kronikleşebilir. Gürültü ve görüntü kirliliği, mevsim geçişleri, aşırı stres hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğu tetikleyebilir. Bu durum sonucunda günlük rutinleri yapmak zorlaşır ve kişi halsiz, bitkin bir hâle düşebilir. Önemli olan yorgunluğun neden kaynaklandığını saptamak ve yorgunluğa bir çözüm bulmaktır. Aksi taktirde bedenen ve ruhen olumsuzluklar meydana gelebilir.

Yorgunluk Neden Kaynaklanır ?

İster genç ister yaşlı olsun birçok kişi kendini zaman zaman yorgun hissedebilir. Bu yorgunluğun sebebi pek çok faktörden kaynaklanabilir. Bu noktada sorunun köküne inmek sağlık açısından önemlidir. Yorgunluk kısa sürebileceği gibi uzun bir süre de devam edebilir. Bu da yaşantıyı olumsuz etkileyecektir. Yorgunluk bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Kansızlık bunların başında gelen rahatsızlıklardandır. Eğer yorgunluk kansızlıktan kaynaklanıyorsa doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Yorgunluğun bir diğer sebebi de depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklardır. Kişi sürekli kendini yorgun ve mutsuz hissedebilir. Bu durum hafife alınmadan bir uzman desteğine başvurulmalıdır. Yorgunluk kötü bir uykudan da kaynaklanabilir. Düzensiz uykuya sahip kişilerin vücutları yeterli oranda dinlenemeyeceği için vücudun yenilenmesi zorlaşır. Bu durum uzun süre devam ettiğinde günlük yaşamda yapılması gerekenler yapılamaz hâle gelebilir. Kalitesiz ve yetersiz uyku yorgunluğa davetiye çıkaran başlıca etkenlerdendir. Bu yüzden uyku düzenine, uyunacak odaya ve uyku ekipmanlarına dikkat edilmelidir. Kişinin rahatlığını esas alan uyku ekipmanlarıyla Morpho Sleep iyi bir uyku deneyimi yaşatarak sizin yorgunluğunuzu almayı vadeder!

Yorgunluğu Azaltmak İçi̇n Enerji̇ni̇zi̇ Veri̇mli̇ Kullanın!

İnsanların yaşam tarzları farklılık gösterebilir. İş hayatı ve günlük yaşam dengesi doğru bir şekilde kurularak bunlar arasında sağlıklı bir denge sağlanmalıdır. Tempolu ve yorucu işleri tek seferde yapmak yerine bu işler belirli bir plan dâhilinde ufak molalarla halledilmelidir. Aksi takdirde bünye bu koşulları kaldıramayabilir ve vücut bitkin düşebilir. İş hayatında çalışma ortamı konfora göre dizayn edilerek rahat, ferah bir ambiyans oluşturulmalıdır. Kısa molalar vücudu dinlendirir, enerjiyi tazeler. Uygun ortam varsa öğlen kısa bir uyku uyumak enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu noktada düzenli uykunun önemi de aşikârdır.

Beslenme Ve Spor Düzeni̇yle Yorgunluğa Savaş Açin!

Düzenli yapılan egzersiz ile metabolizma hızlanır, kaslar ve kemik sağlığı gelişir. Düzenli yapılan kısa yürüyüşler bile vücut ağırlığınızı dengelemenize yardımcı olur. Bu sayede vücut aşamalı olarak her geçen gün daha fazla enerji üreterek yorulmanızı zorlaştırır. Spor ile birlikte beslenme düzeni de yorgunluk açısından çok önemlidir. Düzenli spor ile birlikte beslenme alışkanlıkları da değişmelidir. Egzersiz yapılan günler daha fazla su içilip daha fazla protein tüketilmelidir ki enerji kaybı yaşanamasın. Ayrıca spor yaparken kaslar uyarılacağı için aynı gün çay ve kahve gibi kafeinli ürünlerden kaçınmak akşam iyi bir uyku için önem teşkil eder. B, C vitamini eksikliği ve Omega 3 eksikliği de yorgunluğa sebeb olabilir. Bu konuda da uzman bir doktora danışmak faydalı olacaktır.

Yorgunluğunuzun Sebebi̇ Yanlış Yatak Terci̇hi̇ Olabi̇li̇r!

İyi bir uyku kişiyi güne hazırlar ve gün içinde gereken enerjinin sağlanmasında baş aktördür. Kesintisiz ve yeterli uykuyla güne başlayan biri kötü uyumuş birine göre daha dinç olur ve gün boyu bunun avantajını deneyimler. İyi bir uyku için de iyi bir yatak şarttır. Yanlış yatak tercihleri sonrası bazı olumsuz durumlar meydana gelebilir. Yatağın malzemesi (örneğin: visco ya da lateks), boyutu vb. faktörler iyi bir uyku için önemli başlıklardır. Yatak alırken bunlara dikkat edilmesi bizleri iyi bir uykuya götürür. Eğer kişiye uygun olmayan bir yatak tercih edilmişse bu durum hem yorgunluğa hem de daha ciddi fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir. Yanlış yatak seçimi sonrasında bel ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bunun sonucunda da yorgun hissetmek kaçınılmaz hâle gelir. Yorgunlukla başa çıkmak için iyi bir yatak ve iyi bir uyku olmazsa olmazdır. Morpho Sleep visco yataklar ile yatağınız vücudunuzun şeklini alır hem uykunuz bölünmez hem de omurga sağlığınızı korumuş olursunuz. Morpho Sleep visco yataklar akıllı sünger teknolojisiyle son derece kaliteli bir uyku deneyimi yaşatır. Böylece bu yatakların konforuyla yorgunluğa savaş açmış olursunuz!

Morpho visko yatak çeşitlerini incelemek için hemen tıklayın!

Bloga dön