4-7-8 Tekniğiyle Uykuya Hızlı Geçiş

4-7-8 Tekniğiyle Uykuya Hızlı Geçiş

Sosyal hayat ve iş hayatındaki yoğunluk beslenme, uyku gibi bazı temel ihtiyaçların bozulmasına sebep olabilir. Hayat standartının düşmemesinde bu ihtiyaçların rolü son derece büyüktür. Günlük rutinlerin aksamaması adına bunlara dikkat edilmelidir. Fakat kimi zaman elde olmayan sebeplerden ötürü de bu rutinler istenildiği şekilde gitmeyebilir! Bu noktada edinilecek bazı bilgi ve püf noktalar hayatı kolaylaştırma noktasında etkilidir. Bunlardan biri olan 4-7-8 tekniği, daha iyi bir uyku deneyiminde yardımcıdır!

4-7-8 Tekniği Nedir ?

Kökleri eski Çin tıbbına dayanan ve nefes düzenleme tekniği olan bu yöntem zihnin ve bedenin gevşeyip rahatlamasında yardımcı olur. Alternatif tıpta sıklıkla önerilip uygulanan bu teknik vücudun işleyişini olumlu yönde etkiler. Stresin, uykusuzluğun, aşırı kaygının bunalttığı zihni arındırmada doğru ve etkili nefes alıp vermek oldukça önemlidir.

Uyumadan evvel bu teknikle alıştırma yapmak için rahat hareket edilebilecek bir yere oturmak veya uzanmak gerekir. 4-7-8 tekniğinde nefes, burundan dört saniye içinde alınır ve bu nefes yedi saniye boyunca tutulur. Sonrasında ise sakince 8 saniye içerisinde tutulan nefes dışarı verilir. Bu tekniğin art arda 3-4 defa uygulanması yeterli olacaktır. Amerikalı Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilen bu teknik solunumu düzenler ve sinir sisteminin rahatlamasına da yardımcı olur. Araştırmalara göre bu teknik düzenli olarak uygulandığında uykuya geçiş dakikalar içerisinde gerçekleşir. 4-7-8 tekniğinde bir püf nokta da nefes dışarıya verilirken zihinden de tüm kötü düşünceleri uzaklaştırarak ana odaklanmaya çalışmaktır!

Doğru Nefes Egzersiziyle Uykuya Hazırlanın!

Uyku öncesi doğru rutinler oluşturmak ve bunları bir alışkanlık haline getirmek gün içinde daha zinde, konsantre olmaya yardım eder. Uykudan önce nasıl ki yeme-içme düzeni, fiziksel yorgunluk gibi unsurlar uykuyu etkiliyorsa yanlış şekilde nefes alıp vermek de uykuyu etkiler. Kaliteli ve yeterli bir uyku için doğru bir şekilde nefes alıp verme kişiyi hem bedensel hem de zihinsel açıdan etkiler. Solunum tekniklerini bilmek ve bunları düzenli aralıklarla uygulamak bu açıdan önemlidir. Özellikle 4-7-8 tekniği vücuda doğru şekilde oksijen girmesini sağlayarak endişe ve huzursuzluğu engellemede etkili olur. Uyku bozukluğu yaşayanlara uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen bu teknik uyku üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Oldukça basit bir nefes egzersizi olan bu teknikle daha iyi ve sağlıklı bir uyku mümkün!

Doğal ve kaliteli malzemelerden üretilen Morpho Sleep yatakları kişiye konforlu bir uyku deneyimi sunar. Her vücut tipine ve uyku şekline uygun Morpho visco yataklarla sağlıklı bir uyku mümkün!

Biyolojik ritmi bozmadan kendinizi kaliteli uykuyla ödüllendirmek için Morpho Sleep uyku ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz!

Bloga dön