icon
  • de
  • en
  • tr

Daha İyi Bir Uyku İçin 8 Öneri

Gündelik hayatın koşturmacası içerisinde kişiyi güne hazırlayacak ve zinde tutacak en önemli etkenlerden biri kaliteli uykudur. Uyku, hem bedensel hem de zihinsel olarak kişiyi dinlendirerek ertesi güne hazırlar. Dinlenmiş bir şekilde uyanan kişi, gününden verim alır ve dış uyaranlara karşı direnci daha yüksek olur. Uykusuz geçen bir gecenin ardından performans düşüklüğü, dikkat eksikliği gibi günlük hayatı olumsuz yönde etkileyecek durumlar meydana gelebilir. Düşük enerjiyle baş ağrılı bir gün geçirmek istemiyorsanız sizlere sıraladığımız daha iyi bir uyku için 8 öneriyi dikkate alabilirsiniz!

Daha Çok Ya da Daha Az Deği̇l Daha Kali̇teli̇ Uyuyun!

Yapılan araştırmalara göre günde 6 saatten az veya 8 saatten fazla uyumak insan sağlığı için zararlıdır. Uzmanlara göre ortalama 7 saat uyumak gerekli enerjiyi depolamak ve vücudun yenilenmesi için yeterli bir süredir. Tabi bu süre yaşa ve kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Uyku esnasında vücut dinlenip kendini tazeler ve böylece gün daha aktif bir şekilde geçirilebilir. Bunun için de önemli olan kişinin daha çok ya da daha az uyuması değil, daha kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyumasıdır. Kaliteli uyku için uyku ekipmanları ve uyunacak odanın dizaynı titizlikle seçilmelidir. Çünkü bu faktörler kaliteli uykunun temelini oluşturur. Bu noktalardan hareketle önemli olan uykunun süresi değil uykunun kalitesidir.

2.Evi̇n Herhangi̇ Bi̇r Köşesi̇nde Deği̇l Yatak Odasında Uyuyun!

İyi bir uyku için yatak odası tercih edilmelidir. Evin herhangi bir köşesinde uykuya hazırlık yapmadan uyumak uykunun kalitesini düşürebilir. Televizyon karşısında uyuklamak bazen keyifli gibi gözükse de bu esnada pek çok uyarıcıya maruz kalınacağından uykudan alınan verim azalabilir. Bu gibi durumlar gece uykusunun derinliğini de etkileyebilir. İyi bir uyku deneyimi için yatak odasında uyunmalı ve odanın ışığına dikkat edilmelidir. Uyku sırasında ne kadar az ışığa maruz kalınırsa o kadar iyidir. Çünkü bu sırada salgılanan hormonlar karanlıkta daha iyi çalışır.

3.Doğru Uyku Eki̇pmanlariyla Daha İyi̇ Bi̇r Uyku Mümkün!

Doğru odada uyumayı seçmek gibi doğru uyku ekipmanlarını saptamak da daha iyi bir uyku deneyimine zemin hazırlar. Yatak odasında seçilen yatağın özellikleri bu konuda önem teşkil eder. Tercih edilecek yatağın kişinin fiziksel özelliklerine uygun olması gerekir. Kişinin boy ve kilosuna uygun yatağı tercih etmesi daha iyi bir uykuya olanak tanıyacaktır. Ayrıca yatağın malzemesi, boyutu, kalınlığı gibi faktörlere de dikkat edilmelidir. Doğru yatak tercihinin önemi kadar doğru yastık tercihi de önemlidir. Kişinin boyun yapısına uygun yastıklar uykunun bölünmesini engeller. Bu bakımdan Morpho Sleep’in sunduğu birbirinden farklı boyutta ve malzemeden üretilmiş yataklar size en iyi uyku deneyimini vadeder. İleri teknolojiyle üretilen visco yataklar ferah ve kesintisiz uykuya kapı açar.

4.Odanizi da Uykuya Hazirlayin!

Daha iyi bir uyku için odanın ambiyansı da oldukça önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk bir odada uykuya dalmak zorlaşacağından odanın ideal oda sıcaklığında olması gerekir. Ayrıca odanın ışık ve ses yalıtımı yeterli düzeyde olmalıdır. Kolay bir şekilde uykuya dalınması için odaya dışarıdan gelecek ışığı engelleyecek düzeyde bir perde tercih edilebilir. Ayrıca odada çift camlı pencere kullanılması da gürültüyü engelleme noktasında yarar sağlayacaktır. Uyku ekipmanlarından sonra odanın da uykuya hazır olması bu bakımlardan dolayı oldukça önemlidir.

5.Beslenme Ve Spor Düzeni̇yle Bedeni̇ni̇zi̇ Uykuya Hazırlayın!

Vücudumuz belirli bir rutinin içerisinde günü tamamlar. Ağır yemekler geç saatlerde tüketildiğinde uykuya dalmakta güçlük çekilebilir. Akşam 19.00-20.00 saatlerinden sonra ağır yemekler yenmemesi daha iyi bir uyku için kilit noktalardandır. Eğer yemek saati geç bir vakte kaldıysa o gün hafif yemekler ile geçirilebilir. Yatmadan önce süt gibi hazmı zor ürünler tüketilmemelidir. Çay ve kahve de içeriğindeki kafeinden dolayı uykunun kaçmasına sebep olabilir. Düzenli olarak yapılan spor da uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır. Akşam yapılan ağır sporlar ise kasları aktif hâle getireceği için uykuya dalmayı zorlaştırabilir bu sebepten bu noktaya da dikkat edilmelidir. Uyku problemi yaşayanlar hafif kardiyo veya akşam yürüşü yaparak bu sorunlarına çözüm bulabilirler.

6.Beli̇rli̇ Bi̇r Uyku Düzeni̇ Edi̇ni̇n!

Günümüzde modern düzenle birlikte farklı yaşantılar, farklı hayat tarzları cezbedici gibi görünse de aslında bunlar insan doğasına aykırılık teşkil eder. Hafta içi belirli bir uyku düzenine sahip olup hafta sonları geç saatlerde uyumak ve geç saatlerde uyanmak dengeyi bozar. Bu dengesizlik enerji düşüklüğü, odaklanamama ve stres gibi sorunlara yol açabilir. Normal şartlar altında insan vücudu güneşin batmasıyla uyku moduna geçmeye başlar, güneşin doğmasıyla da uyku modundan çıkar. Şehir hayatının götürüleri sonucu normal yaşantının aksamasıyla ne yazık ki uyku düzeni de bozulur hâle gelmiştir. Bu konu daha iyi bir uyku için oldukça önemli olup aynı saatlerde yatılıp aynı saatlerde uyanılması gerekir.

7. Zi̇hni̇ni̇zi̇ de Uykuya Hazirlayin!

Yorgun ve stresli geçirilmiş bir günün akşamında uykuya dalmak zorlaşabilir. İnsan zihni gün içindeki gerginliğini atamadığı taktirde uykusuzluk sorunuyla karşılaşabilir. Yatağa girmeden önce zihni uykuya hazırlamak için yapılacak birkaç aktivite daha iyi bir uykuya zemin hazırlar. Yapılacak şeylerden biri günün stresini ve kasların yorgunluğunu atmak için alınacak sıcak bir duştur. Sıcak bir duş esnasında vücut uyarılacağı ve kaslar gevşeyeceği için uykuya geçiş daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca gece geç saatlerde alkolden uzak durup bitki çaylarına yönelmek de iyi bir uyku için önemli bir maddedir. Ek olarak yoga ve benzeri egzersizlerle de zihin dinlendirilebilir.

8. Akıllı Ci̇hazlardan Zi̇yade Başucu Ki̇tabınızla Uykuya Dalın!

Günümüzün çoğunu alan tv, tablet, akıllı telefon gibi aletler gözleri ve zihni oldukça yorar. Beyin pek çok dış uyarıcıya maruz kalır. Oysa uyumadan hemen önce okunan birkaç sayfa kitabın hafızaya katkısı büyüktür. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre gece uyumadan önce okunan kitabın depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıklara iyi geldiği tespit edilmiştir. Kitap okuyarak zihninizi boşaltabilir, gerginlik seviyesini düşürebilirsiniz. Bunlar uygulandığında ertesi güne dinç uyanmak mümkündür. 

Morpho Sleep Visco yatak modellerini incelemek için hemen tıklayın!