Yatak Ne Kadar Zamanda Bir Değiştirilmeli? Yatak Ömrü Ne Kadardır?

Yatak Ne Kadar Zamanda Bir Değiştirilmeli? Yatak Ömrü Ne Kadardır?

Ömrümüzün yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyoruz ve sağlıklı bir uyku uyumak hayati önem taşıyor. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için, ihtiyaçlarınıza cevap veren doğru yatağı bulmalısınız. Doğru yatak seçimi kadar, yatağın kullanım süresine de dikkat etmek gerekiyor.

Ortalama Yatak Kullanım Süresi

Yatağı değiştirme süresi hakkında bilgi sahibi miyiz? Uzmanlara ve araştırmalara göre, yüksek kaliteli bir yatağın ömrü en fazla 10 yıldır. Genelde yataklar 10 yıldan daha kısa bir sürede yapısal fonksiyonlarını yitirirler. Kullanım şekli ve kilo dengesi yatağın ömrünü etkiler. Yatağın deforme olmaması için, her ay en az bir kere ters yüz edilmesi gerekir. Kullanım süresi dolmuş bir yatakta uyumak, uyku kalitesini düşürür. Yatağınızı uzun süredir kullanıyorsanız, ilk zamanlarda sağladığı konforlu uyku deneyimini beklememelisiniz.

Yatağınızı Değiştirmenin Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Engebeli, ortası çukurlaşmış, süngeri çökmüş ya da yayları bozulmuş bir yatağınız varsa, yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Deforme olmuş yataklar, bel ve sırt ağrılarına ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Yatağınızın kumaşında lekelenme ve kalıcı kötü kokular varsa, yine yatağınızın ömrü dolmuş demektir.

Uzun Ömürlü Yatak Nasıl Olmalıdır?

Yatağın malzeme ve kumaş kalitesi, kullanım süresini etkileyen en önemli konular. Düşük kaliteli malzeme kullanımı yatağın kısa sürede deforme olmasına sebep olur. Yatağın uzun ömürlü olabilmesi için, vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtan bir yapısı olması gerekir. Vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtmazsa, bir süre sonra yatağın ortası çukurlaşır, bu da uyku kalitesini düşürür. Yatağın hava alan bir yapısı yoksa, bakteri, küf, mantar ve kötü kokuya neden olur, bu da uzun süreli kullanıma elverişli olmadığını gösterir. Ayrıca kolay temizlenebilir olmasına da dikkat edilmelidir.

Geleneksel yaylı yataklar uzun ömürlü değildir. Ağırlığı eşit şekilde dağıtamadıkları için zaman içerisinde çökme durumu yaşanır. Hava alan bir yapıda olmadıkları için de bakteri, mantar, küf gibi oluşumlara zemin hazırlar ve kötü koku oluşturabilir. Geleneksel yaylı yataklar kısa süreli kullanımda rahat olabilir; fakat uzun süreli kullanımda çeşitli sağlık sorunlarına sebep olurlar. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, visco yataklar dayanıklı ve hava alabilir özellikleri sayesinde uzun süreli kullanım için en uygun yataklardır. Yüksek ağırlıklarda bile deforme olmaz; bakteri, mantar, kötü koku gibi sorunlara yol açmazlar.

Morpho Sleep visko yataklar, ileri yatak teknolojileri ile tasarlanmış ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmiştir. Bu sebeple uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Morpho Sleep Ortopedik Visco Yatak Modellerini incelemek için hemen tıklayın!
Bloga dön