icon
  • de
  • en
  • tr

Gündüz Uykusu Sağlıklı mıdır?

Vücudun fiziksel ve ruhsal yenilenmesi ve dinlenmesi için gerekli olan uykunun kalitesi sağlıklı bir hayat üzerinde belirleyici rol oynar. İhtiyaç duyulan uyku süresi kişinin özelliklerine, yaşına, mevsimsel koşullara göre değişiklik gösterir. Uyku süresi çocukluktan ergenliğe geçişte 8-10 saate düşer. Yetişkin bir bireyin ise günlük uyku süresi 6-8 saattir. İlerleyen yaşlarda ise vücut işlevlerinin yavaşlamasıyla uyku süresi azalır.

Aşırı yoğun, yorucu işlerde çalışanların fazla stres sonucu daha çok uyumak istediği saptanmıştır. Güne dinç bir şekilde başlamak ve gün boyu enerjik kalabilmek için gece uykusu son derece önemlidir. Gece uykusunun yanı sıra gündüz yapılan kısa uykular da oldukça yaygındır. Gündüz uykusu, belirli kurallar çerçevesinde yapıldığında vücut zindeliğine katkı sağlar.

Gündüz Uykusu Nedir?

Güne oldukça erken başlayan ve yoğun çalışan kişiler öğleden sonra kendilerini bitkin hissedebilir. Bu esnada uyunan uyku vücuda verimlilik kazandırması açısından oldukça sağlıklıdır. Güç uykusu, öğle şekerlemesi olarak da bilinen gündüz uykusu takviye edici bir nitelik taşımaktadır. Yapılan deneyler sonucu gündüz uykusunun bedensel ve zihinsel açıdan zindeliği artırdığı gözlemlenmiştir.

Araştırmacılara göre gündüz uykusunun ideal süresi yetişkinlerde 30 dakika civarıdır. 45 dakikadan fazla olan gündüz uykusu uyku sersemliği yaratacağından pek önerilmez! Çocukların ise gündüz 1-2 saat uyumaları önerilir. İş ortamının ve çevrenin uygun olmadığı zamanlarda ise 10-15 dakikalık gündüz uykusunun da yeterli olacağı belirlenmiştir. Ayrıca gündüz uykusunun hafızayı güçlendirme, yenileme gibi etkilerinin olduğu saptanmıştır. Gündüz uykusunda beyin fonksiyonları gelişirken ağır işlerden önce bu uykunun yararlı olabileceği ön görülmüştür.

Gündüz uykusu için en ideal saatler öğleden sonra 14.00-16.00 saatleridir. Birçok Akdeniz ülkesinde ise özellikle 14.00-16.00 saatleri arasında siesta denilen uygulama mevcuttur. Özellikle İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde bu uygulama oldukça yaygındır. Farklı sebeplerden ötürü (visco yatak olmayışı vs.) gece iyi uyuyamayanların gündüz uykusuyla motor becerilerinin geliştiği algılarının tazelendiği ve dikkat dağınıklığının azaldığı gözlemlenmiştir. Düşünme ve problem çözme yeteneğine katkı sağlayan gündüz uykusu zihinsel ağırlıklı çalışılan işlerde oldukça fayda sağlayacaktır. İdeal gündüz uykusu yaratıcılığı artırır ve morali yükseltir. Gün içindeki enerjiyi korumak ve artırmak, vücudu dinlendirmek adına gündüz uykusu pek çok bakımdan son derece faydalıdır!

Vücudu en sağlıklı şekilde kavrayan visco ortopedik yataklarıyla kaliteli bir uyku isteyen herkes için üretilen Morpho Sleep uyku ürünlerini bu linkte bulabilirsiniz:

https://www.morphosleep.com/collections